Kontakta oss

Ta kontakt med oss

Halmstad Trafikskola

Enslövsvägen 1, Halmstad

Telefon: 035-10 32 00

info@halmstadtrafikskola.se

Skulle vi inte svara under öppettiderna är vi upptagna med en annan kund. Lämna ett meddelande i röstbrevlådan eller maila info@halmstadtrafikskola.se så återkommer vi så snart vi har möjlighet.

Genom att skicka dina uppgifter samtycker du till vår behandling av personuppgifter.

Hitta hit

Öppettider

Kontoret under JUL OCH NYÅR 2025:
Mån 22/12 öppet 10.00-14.00
Tis 23/12 öppet 10.00-14.00
24/12-26/12 STÄNGT
Mån 29/12 öppet 10.00-14.00
30/12-2/1 STÄNGT
Mån 5/1 Öppet 10.00-14.00
Tis 6/1 STÄNGT

Körlektioner Halmstad:
Måndag - torsdag kl. 07.15-17.30
Fredag kl 07.15-12.30

Kontoret i Halmstad är öppet:
Måndag - torsdag kl. 08.00-17.15 (lunch 12.45-13.15)
Fredag kl. 08.00-12.30 (ingen lunch)

B-Körkort

B-Körkort

Intensivkurs

Intensivkurs

AM-Körkort

AM-Körkort

MC-Körkort

MC-Körkort

Intensivkurs med boende

Utbildningar

Intensivkurs med boende

Vi erbjuder individuellt anpassad intensivkursutbildning året runt med en unik möjlighet att kunna bo på trafikskolan. 

Boka intensivkurs

Frågor & svar

  • If you want to cancel a driving lesson, "handledarkurs" (introduction course), or "RiskEttan" (about alcohol), please call at the latest 24 hours before your booked time.
  • If you want to cancel an intensive driving course, please let us know at least 3 weeks before the course starts.

Ja det ska gå bra. Är man osäker kan man komma och provsitta och prata med läraren. Vi har extrasänkt sadel, så det brukar gå bra för det mesta.


Svar på detta kommer närmare säsongen 2026.


Vi kan inte boka ett prov i slutet av intensivkursen då vi behöver se att du kommit upp i rätt nivå först både på teorin och det praktiska innan vi kan boka dig. Därför behöver du oftast komma tillbaka ett antal veckor senare för uppkörning och några fler lektioner. På sommaren kan man däremot behöva räkna med extra långa väntetider för prov och därför rekommenderar vi dig att gärna ta intensivkursen under höst, vinter eller vår. Teoriprov kan man med fördel göra på hemmaplan under tiden man väntar på att komma tillbaka. Det har hänt att vissa elever fått ett körkort på bara två veckor från start till helt klart, även om det kanske är lite mer ovanligt. 


Ja, det går bra. Det är bara inför körningen du behöver ha fått ditt körkortstillstånd. Se till att ansöka om detta snarast då det kan ta tid att få det beviljat.